Od kilku lat w branży transportowej obserwujemy trend napływu bardzo dużej liczby kierowców z krajów byłego bloku wschodniego, głównie Ukrainy, Białorusi czy nawet Rosji. Należy jednak pamiętać, że chcąc zatrudnić takiego pracownika, właściciel firmy musi dopełnić szeregu formalności, w tym między innymi upewnić się, że posiada on świadectwo kierowcy. W tym artykule przedstawiamy, kto musi je mieć i jak wygląda proces jego uzyskania.

Na początku warto wyjaśnić, że świadectwo kierowcy to nie jest ten sam dokument, co świadectwo kwalifikacji kierowcy. To zupełnie dwa różne typy uprawnień. W tym artykule wyjaśnimy szczegóły dotyczące świadectwa kierowcy.

Kto może uzyskać świadectwo kierowcy?

Dokument ten powstał z myślą o kierowcach spoza Unii Europejskiej. Jeśli chcesz zatrudnić taką osobę w swojej firmie transportowej, wówczas musisz ubiegać się o taki dokument dla niego. Świadectwo kierowcy wydawane jest przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego, zaś jego ważność to 5 lat licząc od daty wydania.

Dokumenty niezbędne do uzyskania świadectwa kierowcy

Świadectwo kierowcy jest ostatnim etapem przed rozpoczęciem pracy jako kierowca przewozów międzynarodowych dla osób zameldowanych poza terytorium Unii Europejskiej. Wynika to z faktu, że do wniosku o wydanie świadectwa kierowcy należy dołączyć szereg innych dokumentów, o które należy postarać się wcześniej.

W samym wniosku należy uzupełnić dane firmy, dla której kierowca będzie świadczył usługi, jak również dane kierowcy. We wniosku należy wskazać, na jaki okres ma zostać wydane świadectwo kierowcy. Jak już wspomnieliśmy, maksymalnie może to być okres 5 lat.

Pierwszym z załączników do wniosku jest oryginał zaświadczenia o zatrudnieniu. W dokumencie tym pracodawca poświadcza, że decyduje się na zatrudnienie tego konkretnego kierowcy, jak również potwierdza, że spełnia on wszystkie wymogi potrzebne do wykonywania tego zawodu. Ale do potwierdzenia legalności zatrudnienia nie wystarczy oryginał zaświadczenia. Wymagane jest również załączenie kopii potwierdzenia ubezpieczenia społecznego i dowód legalnego zatrudnienia.

Ponadto, do listy załączników możemy zaliczyć także kopię orzeczenia lekarskiego, kopię orzeczenia psychologicznego, kopię prawa jazdy i kopię paszportu kierowcy (tylko stron identyfikujących kierowcę).

Składając wniosek o świadectwo kierowcy, należy także dołączyć dokument potwierdzający, że Twoja firma posiada ważną licencję na wykonywanie przewozów międzynarodowych. Aby wniosek był kompletny, trzeba także koniecznie zadbać o załączenie kopii wspólnotowej licencji na przewóz drogowy rzeczy. 

Jak skrócić czas potrzebny na uzyskanie świadectwa kierowcy?

Lista wszystkich dokumentów i załączników, niezbędnych do zaakceptowania wniosku przez GITD jest naprawdę duża. Do tego dochodzi jeszcze cały proces związany z dostarczeniem dokumentacji do urzędu. Prowadząc tak czasochłonny biznes, jakim są przewozy międzynarodowe, niewiele osób ma na to czas.

Ale istnieje rozwiązanie, które znacząco może w tej kwestii pomóc. Na rynku działają podmioty, jak np. licencjetransportowe.com, które załatwiają całą tą “papierkową robotę” za przedsiębiorców. Dbają o skompletowanie dokumentacji a także doprowadzają cały proces do końca. W tym czasie, właściciel firmy transportowej może zająć się np. pozyskiwaniem nowych zleceń, czyli finalnie powiększaniem swoich zysków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here