Samochód wyposażony w blokadę kierownicy

Zakup auta to zawsze znacząca inwestycja. Dlatego warto skutecznie zabezpieczyć samochód przed kradzieżą, aby nasz wartościowy dobytek nie padł łupem złodzieja. Oprócz fabrycznie montowanych zabezpieczeń antykradzieżowych istnieją także inne metody, które dają równie wysokie (a nawet i lepsze) bezpieczeństwo.

W tym artykule przeczytasz o takich zabezpieczeniach antykradzieżowych jak:

  • Blokada kierownicy
  • Blokada skrzyni biegów

Blokada na kierownicę

Podczas gdy zabezpieczenia drzwi w samochodzie są zwykle bardzo skomplikowane i zaawansowane, siła blokady na kierownicę tkwi w jej prostocie. Rozwiązanie to bowiem sprowadza się zazwyczaj do wstawienia metalowej części, która uniemożliwia obracanie kierownicą. Taki element jest z nią połączony za pomocą haków lub metalowych ramion i blokuje ją tak, że w zasadzie nie da się nią ruszyć. Niektóre modele są bardziej zaawansowane. W ich przypadku cała kierownica jest objęta metalowym futerałem, który całkowicie blokuje do niej dostęp. Zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą jest wtedy faktycznie większe, jednak trzeba mieć na uwadze fakt, że ze względu na dużą wagę takiej blokady jej montaż i demontaż może być nieco utrudniony. Na rynku dostępne są także modele blokujące kierownicę wraz z pedałem gazu. Daje nam to podwójne zabezpieczenie – które jednak ma też większą wagę i przez niektórych może być uznane za mniej poręczne.

Najważniejsze jest to, że usunięcie takiej blokady okazuje się praktycznie niemożliwe – wymagałoby naprawdę bardzo ciężkich narzędzi. Złodziej, który próbuje złamać takie zabezpieczenie, może tak naprawdę uszkodzić kierownicę – co na pewno zniechęci go do kradzieży samochodu. Blokada na kierownicę to zatem bardzo skuteczne zabezpieczenie antykradzieżowe. Co więcej, jest ona widoczna od razu po podejściu do drzwi auta.

Blokada skrzyni biegów

Zastosowanie blokady skrzyni biegów nie musi się wiązać z koniecznością ciągłego samodzielnego montowania i demontowania sprzętu. Tego typu zabezpieczenia umieszcza się obecnie w tunelu środkowym. Są dzięki temu praktycznie niewidoczne i łatwe w obsłudze. Można je zastosować zarówno w manualnych, jak i w automatycznych skrzyniach biegów. Blokady skrzyni biegów tworzy się z takich materiałów, które nie pozwalają na przecięcie lub skruszenie ich komponentów. Samego mechanizmu nie trzeba konserwować, a załączonych kluczyków nie da się podrobić. Niektórzy producenci dają także gwarancję bezpieczeństwa na pewien czas po zakupie. Blokada skrzyni biegów, podobnie jak opisana wcześniej blokada kierownicy, to bardzo skuteczne zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą.

Dostępne są 2 typy blokad skrzyni biegów – bolcowe i ryglowe. W przypadku tego pierwszego wariantu w tunel wsuwany jest metalowy bolec uniemożliwiający zmianę biegów. W blokadach ryglowych z kolei znajduje się zamek, będący jednocześnie częścią samej blokady. Dzięki temu obsługa mechanizmu jest znacznie prostsza, a do tego daje jeszcze wyższy stopień bezpieczeństwa.

Współczesne mechaniczne zabezpieczenia antykradzieżowe nie muszą być nadmiernie ciężkie i nieporęczne. W wielu modelach wystarczy nawet jedynie przekręcić kluczyk. Dlatego warto nabyć takie blokady – znajdziesz je tutaj. Dzięki temu zyskasz jeszcze większą pewność co do bezpieczeństwa Twojego auta!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here